5 Adımda YouTube SEO Nasıl Yapılır

İnsanlar uzun bir blog yazısını okuyarak, vakit kaybetmek yerine video izlemeyi tercih ediyorlar. Yapılan araştırmalar yöneticilerin % 59’unun metin okumaktansa video izlemeyi tercih ettiklerini gösteriyor. Bu bilgiler ışığında video SEO yöntemlerini uygulamanın Youtube üst sıralara çıkmak için çok önemli olduğu anlamına gelir. Youtube videolarında SEO uygulamasını kullanmak size şunları sağlayacaktır:

 • Artan izlenme süresi
 • Marka bilinirliğinizin yaygınlaşması
 • Daha fazla satış yapılması
 • Daha fazla potansiyel müşterilere ulaşılması

1.   Anahtar Kelimeleri Bilinçli Seçin

Youtube her geçen gün gittikçe ağırlaşan rekabet koşulları altında SEO ve SERP çalışmaları daha önemli hale geliyor. Yeni rakipler, yeni ürünler, yeni hizmetler piyasaya sürülüyor ve herkes kendisinin en üst sırada olmasını istiyor. Anahtar kelime araştırması yaptıktan sonra gerçekten çok sert biçimde rekabetçi terimlerle başa çıkamazsanız, size yine de belli bir hacim kazandıracak fakat daha az rekabetçi olabilecek anahtar kelimeler seçin. SEO için kullanacağınız anahtar kelime için aşağıdaki araştırma araçlarından birini seçebilirsiniz:

 • Wordstream Programının Ücretsiz Anahtar Kelime Aracı
 • Google Anahtar Kelime Planlayıcı
 • Moz ya da Semrus
 • Google araması, arama önerisi ile ortaya çıkan ilgi aramalardaki anahtar kelimeler
Pin
Youtube SEO Nasıl Yapılır

2.   Bulduğunuz Anahtar Kelimeleri Video Başlığında Kullanın

Öncelikle hedef kitlenizin arama amacını anlamalısınız. İnternet üzerinde en yaygın aramanın  bilgi edinmek, ticari gezinme ve çeşitli işlemleri gerçekleştirmek amaçlı olduğu biliniyor.

Bu nedenle videonuzun konusunu müşterilerin amacı ile eşleştirmek, Youtube üst sıralara çıkmanın yolu arasındadır.

İkincil olarak neden bir Youtube videosu oluşturmak istediğinizi ve bahse konu videonun birincil kitlesinin kim olduğunu anladığınızdan kesinlikle emin olmalısınız. Söz gelimi bir ürün incelemesi ile ilgili video hazırlayacaksanız, yüklediğiniz videonun başlığında ve açıklamasında bu ürünün adını mutlaka kullanın. Bahsedilen bu nokta oldukça basit bir kural olmasına karşılık son derece önemli bir adımdır. Pek çok Youtube videosunda bu basit yaklaşım uygulanmadığı için bahse konu içerikler Google ve YouTube arama motorlarında alt sıralarda görülür.

3.   Anahtar Kelimeyi Video Dosyanıza Ekleyin

Anahtar kelimeyi hazırladığınız video dosyasına eklemek son derece basit ve kolay bir maddedir. Youtube videolarınızın arama motorlarında üst sıralarda çıkan sonuçlar arasında olması için bu çok önemli bir noktadır. Eğer Youtube’a yüklediğiniz dosyanın adında hedef anahtar kelime varsa videonuzun üst sıralarda yer alma şansı çok daha yüksektir. Yine yanı sebepten videonuzun daha fazla arama hacmi elde etme şansı da çok yükselir.

Yeni bir video yüklerken, dosya adını görebilirsiniz. Youtube videonun konu ile ilgili olduğunu anlamak için bu veriyi kullanır. Bu nedenle videonuzu yüklemeden önce dosya adınızı güncellediğinizden kesinlikle emin olun.

4.   Youtube Video Açıklamanızı Optimize Edin

Youtube SEO için en önemli sıralama faktörlerinden biri sağlam ve çok iyi optimize edilmiş bir video açıklamasına sahip olduğunuzdan emin olmaktır. Video açıklamaları, alt yazılar ve video küçük resimleri de dahi olmak üzere Youtube video bileşenlerinden herhangi bir tanesi değiştirdiğinizde veya güncellediğinizde Youtube videoyu yeniden değerlendirme listesine alır ve baştan değerlendirir. Bu işlem duruma bağlı olarak iyi de olabilir, kötü de… Bu nedenle ilk seferde doğru uygulamayı yerleştirmeniz çok önemlidir.

Youtube en önemli anahtar kelimenizi açıklamanızın ilk birkaç cümlesi içine yerleştirmenizi ister. Bu konuda Youtube’un önerdiği ikinci şart açıklamanızın en fazla 200 kelime uzunluğunda olmasıdır. Daha genel olarak belirtmek gerekirse açıklamanızın faydalı olmasına dikkat edin. Eğer açıklamanız hiç kimseye yardımcı olmuyorsa, silin ve yeniden yazın.

Youtube , Youtube Creator Studio’da mükemmel kaynaklara sahiptir. Bu platformdaki bilgiler sürekli olarak en yeni bilgilerle güncellenir. Youtube Creator Studio’da başarılı bir video açıklaması yapabilmeniz için izlenmesi gereken kullanışlı bir liste bulunur. Bu aşamada izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Yalnızca bir anahtar kelime akışı düzenlemek yerine, doğal konuşma/yazma dilini kullanarak videonuza genel bir bakış ekleyin
 • En önemli anahtar kelimeleri video açıklamanızın en başına yerleştirin.
 • Videonuzu çok iyi tanımlayabilecek 1-2 kelime seçin. Bu kelimeleri hem video açıklamanızda hem de video başlığınızda belirgin bir şekilde öne çıkarın.
 • Popüler anahtar kelimeleri ve eş anlamlılarını belirlemek için ‘’Google Trends’’ ve ‘’Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı’’ gibi anahtar kelime bulma araçlarından yararlanın. Bu terimleri video dosyanıza dahil etmek videonuzun arama trafiğini en üst düzeye çıkarmanızı sağlar.
 • Kötü bir görüntüleme deneyimi oluşturduğu için Google’ın politikalarını ihlal edebileceğinizi göz önünde tutarak, ilgisiz kelimeleri açıklamalarınız arasına dahil etmeyin.

5.   Youtube Arama Sonuçlarını Yönlendirmek İçin Video Hashtaglerini Kullanın

Sosyal medyada hashtag’ler artık kullanıcıların çeşitli platformlarda sordukları soruları yanıtlayan içeriği bulmaları için yardımcı oluyor. İzleyicilerin özellikle belirli bir hashtag’i aradıkları durumlarda videonuzun bulunmasına yardımcı olmak için Youtube video açıklamalarınıza ve başlıklarınıza hashtag’ler ekleyebilirsiniz.

Hashtagler temel eğilimleri daha görünür hale getirdiği için aramayı özellikle sizin istediğiniz videoya yönlendirmeye yardımcı olur. Video açıklamasına bir hashtag eklediğinizde bahse konu hashtag video başlığının üzerinde gösterilir. Daha sonra da arama motoru ve videonuz hiper bağlantılı hale gelir.

Bu aşamada video hashtaglerini nereye eklediğinizi hatırlamak da önemlidir. Video başlığına bir hashtag eklediğinizde video başlığı ile ilgili açıklamalardaki hashtag’ler görüntülenmez.

Son olarak Youtube üst sıralara çıkmak için bütün içerikleri hazırlarken yaptığınız araştırmaların hepsini yapın. İçerik portföyünüzün güçlenmesi için daima üzerine ekleme yapabileceğiniz evergreen videolar oluşturmaya gayret edin.

Kullanıcılara kadar yararlı içerik sunarsanız, hem kendi işletmenize hem de Youtube kanalınıza o kadar fazla arama hacmi kazandırırsınız.

Youtube SEO Nedir?

Türkçe açılımı ile Youtube arama motoru optimizasyonu olarak adlandırırız. Videolarınızın yada kanalınızın belirlediğiniz anahtar kelime yada başlıklarda videonuzun üst sıralarda çıkmasını sağlayan işlem Youtube SEO olarak adlandırılır.

Yorum yapın