Kripto Piyasasındaki Düşüş Sona Erdi Mi?

Kripto piyasası son dönemlerde ciddi oranda düşüş eğilimindedir. Buda kripto yatırımcıları tarafından endişeye neden olmaktadır. Son haftaya bakıldığında bitcoin düşüştedir. Her geçen gün değer kaybetmektedir. Daha önceki haftalarda Fed bölgesinden test ettiği rakam 40 bin dolar civarındayken son haftalarda bu rakam 29 bin 800 dolarlara kadar gerilemiştir. Kripto piyasasındaki düşüş bu alanda yatırım yapan insanları da tedirgin etmektedir. Bu durum son aylarda bitcoin satışının da tavan yapmasına sebep olmuştur.

Son üç aya bakıldığında, elinde bitcoin bulunduran insanların satışını yapmak için gönderdiği miktar en yüksek zirveye ulaşmıştır. Bu duruma karşı yetkililer kripto piyasasının tekrar canlanacağını öne sürmektedir. Şu anki fiyatı 29 bin 800 olan bitcoin, ilerleyen dönemlerde 36 bin dolar seviyesine çıkacağı söylenmektedir.  Son döneme bakıldığında kripto piyasadaki düşüş devam etmesi halinde bazı büyük yatırımcıların piyasadan çekilmesi de gündem konusudur. Yüklü miktarda bitcoin satışı ile birlikte piyasaların canlanması da yetkililer tarafından belirtilmektedir.

Bitcoin ve Ethereum Son Durum Nedir?

Kripto piyasasında düşüş son 24 saatte de devam etmektedir. Son 24 saat için alınan verilere bakıldığında kripto piyasası yüzde 8.6 değer kaybetti. Değer kaybetmenin sonucunda piyasa değeri 1.5 trilyon doların altına geriledi. Şu anda bitcoin fiyatı 31 bin dolar civarında seyretmektedir. Geçtiğimiz günlerde 29 bin dolara kadar düşse de tekrardan 31 bin dolar civarına çıkmayı başardı. En son bu kadar düşüş temmuz ayında görülmüştü. Bu düşüş ile bitcoin son bir yılın en düşük rakamlarını görmüş oldu.

Ethereuma bakıldığında ise düşüş eğilimi bitcoine göre daha az. Son 24 saate ethereumdaki kayıp bitcoine göre daha az. ETH fiyatı yüzde 5.2 değer kaybetti. Kripto piyasasındaki düşüş ethereumuda etkiledi. Bu düşüş ethereum fiyatının 2 bin 338 dolara gerilmesine sebep olmuştur. Kripto piyasasının düşmesinde birçok etken bulunmaktadır. Bunların en başında doların diğer para birimlerine karşı değer kazanması gelmektedir. Bu etmenlerden bir diğeri ise ülkelerin enflasyona karşı mücadelesinde parasal yönden sıkışması gelmektedir.

Avax Son Durum Nedir?

Avax kripto piyasası için önemli bir yere sahip bir alt coindir. Değerine bakılacak olursa kripto piyasadaki alt coin sıralamasında 12. Sırada yer almaktadır. Kripto piyasasındaki düşüş diğer alt coinleri etkilediği gibi avalancheyi de etkilemiştir. Ancak diğer alt coinlere nazaran kendini daha hızlı toparlayan coinlerden birisidir. Yükselme konusunda yatırımcılara yeşil ışık yakan coinler arasında yer almaktadır. Haliyle piyasanın düşmesinden en büyük faydayı Avax almıştır. Diğer alt coinlerin düşmesi ile birlikte en güvenilir coin olarak görülen Avax şu sıralar en çok takip edilen coindir.

Kripto piyasasında popüler olan Avax hafta içerisinde 56 dolara kadar düşüş yaşamıştır. Ancak kendini çabuk toparlayarak tekrardan artışa geçerek 62 dolara kadar çıktı. Son 24 saate saate bakıldığında ise avalanche yüzde 0.84 artmıştır. Bu yükseliş ile birlikte 61 dolar civarında seyretmektedir. Verilere bakıldığında birçok alt coine nazaran yükseliş eğilimi en yüksek oranda olan Avax, kripto piyasasındaki düşüş aşamasında en az etkilenendir.

Resesyon Korkuları Ne Durumda?

Enflasyonu azaltmak için faizleri arttırmak ve tüketici taleplerini azaltmak ve ücret artışlarının önüne geçmek gerekmektedir. Yapılan bu çalışmalar ekonominin durmasına yani resesyona sebep olmaktadır. Kripto piyasasındaki düşüş, diğer piyasalardaki durgunlaşma resesyon oluşumunun en büyük sebeplerindendir. Bu nedenle birçok ekonomist ve yatırımcı gözlerini merkez bankasına ve kripto piyasasına çevirmiş durumda. Merkez bankası yöneticilerinin her açıklaması kripto piyasasını ve diğer piyasaları anında etkiliyor. Son dönemde yaşanan ekonomik sorunlar kripto ve diğer piyasaların dalgalı olmasına sebep olmaktadır.

Ülkeler resesyona karşı bazı çözüm yollarına gitmektedir. Düşük faiz, ekonomik büyüme, vergileri azaltarak ekonomiyi canlandırmak gibi birçok yöntemlere başvurmaktadır. Ancak bu yöntemlerde ülke enflasyonunun tavan yapmasına neden olmaktadır. Ekonomiyi daraltmaya gidilirse işsizlik atmakta, halk arasında yoksulluk ve piyasalarda dalgalanma oluşturmaktadır. Dolayısıyla ekonomiyle bu kadar uğraşılan bir ortamda resesyon endişesi de artmaktadır. Hem ülkelerin birbirine olan tutumu hemde kendi içindeki huzur değişmeye başlamaktadır. Eğer ülkeler doğru yöntemleri başarılı bir şekilde uygularsa kripto piyasasındaki düşüş ve resesyonun son bulacağı söylenmektedir.

Yorum yapın