Kripto Paraların Arkasında Nasıl Bir Teknoloji Var?

2008 yılında Satashi Nakamoto tarafından icat edilen kripto para teknolojisi, o günden bu güne dek her geçen yıl popülaritesini arttırmaya devam ediyor ve milyar dolarlık işlemler yapılıyor. Kripto paraların arkasında nasıl bir teknoloji var? Sorusu, Satashi Nakamoto olarak bilinen ancak kimliği belirsiz olan bu kişinin kripto para olan BTC’yi blokchain teknolojisi üzerine inşa etmesinden beri soruluyor.

Blokchain Teknolojisi Nedir?    

Blokchain işlemleri kayıt altına almak, varlıkların takibini yapmak gibi konularda maksimum güvenlik sağlayan, yapılan işlemlerin değişmez olduğu sanal bir defterdir

Blokchain ağına işlenen bilgiler bir blok zinciri oluşturur. Yeni bilgiler eski bilgilerin üzerine bloklanarak sisteme işlenir. Blokchain oldukça hızlı, güvenlikli, şeffaf bir veritabanıdır. Sistem oldukça hızlı çalışması, şeffaflık sağlaması, gizlilik ve güvenlik sağlaması gibi özellikleri açısından pek çok kurum ve kuruluş tarafından tercih edilir.

Blokchain Ağı Nerelerde Kullanılır?

Blokchain ağında hemen, hemen her türlü bilgi ve veri olabilir. Bu nedenden ötürü çok geniş bir kullanım alanına sahip olan bu ağ, merkeziyetsiz olması nedeniyle de sıklıkla tercih edilir. Blokchain ağının kullanım alanlarından bazıları ise şunlardır,

 • Kamu sektörü,
 • Finans sektörü,
 • Enerji sektörü,
 • Sağlık sektörü
 • Tedarik zincirleri
 • Kripto Paralar

Blokchain ağına Satashi Nakamoto tarafından icat edilip adını duyurduğu günden sonra dünyanın en büyük teknoloji şirketleri ve diğer birçok şirket blokchain ağı kullanmaya başladı. Bu şirketlerden bazıları ve en önemlileri ise şunlardır.

Microsoft

Microsoft blokchain tabanlı bir finans ağı kurmaya çalışıyor. Şirket bu ağ sayesinde finansal işlemlerin blokchain ağına kaydedilmesini ve daha şeffaf, güvenilir bir mekanizma yaratarak işlem yapmayı hedefliyor. Ayrıca dev teknoloji şirketinin kendi içerisinde bir çok alanda blokchain teknolojisi kullanmaya başladığı bilgisi de yer alıyor.

Binance

Dünya’nın lider kripto para borsası olan Binance şirketi, blokchain ağını kullanan şirketler arasında yer alıyor. Binance üzerinden yapılan alım satımlar, finansal veriler, kullanıcı verileri benzeri birçok veri blokchain altyapısı aracılığıyla şifreleniyor ve saklanıyor.

Kripto Paraların Arkasında Nasıl Bir Teknoloji Var?Pin
Kripto Paraların Arkasında Nasıl Bir Teknoloji Var?

Amazon

Dünya devi e-ticaret platformu Amazon’da bu teknolojiyi destekleyen, geliştiren ve kullanan öncü firmalar arasında yer alıyor. Amazon birçok blokchain üreten şirketle işbirliği içerisinde çalışıyor.

Carrefour

Dünyanın en büyük süpermarket zincirlerinden birisi olan bu şirkette blokchain ağında yerini almış vaziyette. Şirket birçok ürünün üretimini blokchain sistemi üzerinden takip ederek yeni stratejiler oluşturuyor. Şirket tarafından yapılan açıklama blokchain ağının satışları daha çok arttırdığı yönünde oldu. Bu açıklamadan da blokchain ağının kullanımın dahada artacağını anlıyoruz.

Credit Suisse

Kullanıcıların hisse alım, satımlarının sağlanması amacıyla blokchain ağını kullanmaya başlayan İsviçre’li dev banka, ağ üzerinde yarattığı mekanizma sayesinde kullanıcıların birbiriyle doğrudan temas ederek aracısız hisse alım satımı yapmasını sağlıyor.

Blokchain Hacklenebilir mi?

Her ağ gibi blokchain ağıda hacklenme imkanı olan bir sanal ağdır. Blokchain ağını Hackleyebilmek için ağın %51 ini kontrol etmek gerekir. Büyük ve karmaşık ağlarda bu orana ulaşmak neredeyse imkansız olduğu için hacklenme riski minimumdur.

Ancak küçük ve basit yapılı, zafiyet içeren ağları hacklemek basittir. Bitcoin Kripto para biriminin kullandığı gibi bir blokchain ağı neredeyse hacklenmesi imkansız ağ türlerindendir.

Blokchain Ağının Avantajları Nelerdir?

Blokchain ağları en güvenilir sanal ağlardır. Hacklenme riski neredeyse sıfırdır,

 • Blokchain ağlarında yer alan verilere dışarıdan müdahale edilemez,
 • İşlemler çok hızlı bir şekilde yapılır,
 • Blokchain ağında yapılan işlemlerin maliyetleri, bankacılık sisteminde yapılan işlem maliyetlerinde katlarca daha ucuzdur.
 • Blokchain ağı şeffaflık içerir, inceleyen herkes birçok temel veriyi görebilir ve bu veriler değiştirilemez,
 • Blokchain ağı yüksek gizlilik sunar.

​Avantajları saymakla bitmek bilmeyen bu sanal ağ, yakın gelecekte aklımıza gelebilecek her sektörde kullanılacaktır. Gün geçtikçe daha çok şirketin tercih ettiği ağ sayesinde klasik ağlar geride kalacak ve merkeziyetsiz ağlar ön planda olacaktır. 

​​​​​​

Yorum yapın