Kripto Para Nedir? Kripto Para Nasıl Alınır?

Teknolojinin gelişmesiyle ve yeni yatırım araçlarının ortaya çıkmasıyla birlikte kripto para nedir? Kripto para nasıl alınır? Sorularına cevap aranmaya başlanmıştır. Kripto para dijital ortamda kullanılmak için geliştirilmiş bir takas aracı olarak tanımlanabilir. Bu paralar dijital olarak şifrelenmiştir ve cüzdandan cüzdana aktarılabilir. Her bir kripto paranın kullandığı sistem farklıdır. Bundan dolayı kripto paralar sahip olduğu teknolojiye göre çeşitlilik gösterir. Bu dijital paraları almak için çeşitli yollar bulunur. Bu yollar arasında borsaları tercih etmek veya doğrudan cüzdan transferi yapmak bulunur.

Kripto Para En Kolay Nasıl Satın Alınır?

Kripto paraları almak için tercih edilebilecek en kolay yöntem herhangi bir borsayı tercih etmektir. Çeşitli borsalar kripto para alım satımına imkan tanır. Bu borsalara kaydolup belirli aşamaları takip ederek alım satım gerçekleştirebilirsiniz.

Kolay bir şekilde kripto para almak için izleyebileceğiniz alternatif yol aşağıdaki gibidir:

  • Para aktaracağınız bir kripto para borsası seçin
  • Seçtiğiniz borsaya kayıt olun
  • Kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra kartınızdan borsaya para aktarın
  • Seçtiğiniz kripto para için alım istediğiniz fiyatta alım emri girin

Bu aşamaları tamamladığınızda kripto para alma işlemini tamamlamış olacaksınız. Bu noktada dikkat etmeniz gereken alım emridir. Emir girerken piyasa fiyatını seçerseniz piyasadaki fiyat üzerinden kripto para hesabınıza geçer. Kendiniz bir fiyat belirlerseniz paranın hesabınıza geçmesi için o fiyatın gelmesi gerekir. Bundan dolayı vakit kaybetmeden kripto paraya sahip olmak istiyorsanız piyasa fiyatı üzerinden alım yapabilirsiniz.

Kripto Para Nedir? Kripto Para Nasıl Alınır?Pin
Kripto Para Nedir? Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto Para Nasıl Satılır?

Dijital parayı aldıktan sonra nasıl satacağınızı da merak edebilirsiniz. Satış işlemi de alım işlemiyle benzerdir. Borsalarda alım ve satım ekranı bulunur. Bu ekranlar üzerinden talimat verebilirsiniz. Sahip olduğunuz kripto paranın satış ekranına geldikten sonra isterseniz piyasa fiyatı üzerinden isterseniz de istediğiniz fiyattan satış emri verebilirsiniz. Eğer elinizdeki dijital parayı anında satmak istiyorsanız piyasa fiyatını seçebilirsiniz. Herhangi bir aceleniz yoksa ve istediğiniz fiyatın gelmesini bekliyorsanız yüksek fiyatlara emir verebilirsiniz.

Kripto Para Güvenli Midir?

Kripto paraları çeşitli firmalar piyasaya sürer. Bundan dolayı güvenilirliği de dijital parayı piyasaya süren firmaya bağlıdır. Kripto para çağını başlatan Bitcoin en güvenilir kripto para olarak bilinir. Bitcoin dışında da Ethereum ve BNB gibi çeşitli büyük projeler bulunmaktadır. Bundan dolayı alım yapmadan önce tercih edeceğiniz kripto paranın nasıl bir projeye sahip olduğunu, büyüklüğünü araştırabilir ve kararınızı buna göre verebilirsiniz.

Kripto Paralar Neden Tercih Edilir?

Kripto paraların tercih edilmesinin birçok sebebi bulunur. Bu sebeplerden birisi dijital paraların gelecekte çok daha önemli bir konuma geleceği düşüncesidir. İleride normal paranın yerini alabileceği düşünülen dijital paraların yüksek getiri potansiyeli bulunur. Bu getiri potansiyeli sebebiyle yatırımcılar da tercih etmektedir. Kripto paraların tercih edilme sebeplerinden birisi de kolay transferdir. Dünyanın bir ucundan diğer ucuna çok düşük komisyon ücretleri ile transfer yapmak mümkündür. Bunu normal paralarla yapmak zor olduğu için son nesil teknolojiyle geliştirilen dijital paralar sıkça tercih edilmeye başlamıştır.

Kripto Para Nasıl Saklanır?

Sahip olunan dijital paraları saklamanın en kolay yolu cüzdanda tutmaktır. Dijital paralar için dijital cüzdanlar geliştirilmiştir. Soğuk cüzdan olarak isimlendirilen kripto para saklama adresleri internetten bağımsız çalışır. Bundan dolayı internette herhangi bir sorun meydana gelse bile sahip olduğunuz kripto paraları güvenle koruyabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir borsada kripto para aldığınız takdirde dijital paranız orada da saklanacaktır. Yine de kripto paranızın tamamen size ait bir adreste durmasını istiyorsanız soğuk cüzdanda saklayabilirsiniz.

Yorum yapın