Kripto Para Helal Mi Haram Mı?

Günümüz dünyasında artık para oldukça fazla harcanır ve kolay elde edilemez hale gelmiş durumda. Bu yüzden de insanların parayı elde ediş ve kazanma şekilleri de zamanla çoğalmaya ve farklılaşmaya başladı. Kimi zamanında altına ve dövize yatırım yaparken kimiyse yastık altı birikimleri yapıyordu.

Fakat artık günümüz dünyasında kripto adı altında bir kazanç daha çıktı. Farklı milletlerde çok eskilerden beri var olan ve kullanılan bu para birimi ülkemizde ise son birkaç yıldır epey kullanıcıya ulaşmış durumda.

Yaygınlaşmasının yanı sıra insanların kafasında da birçok tartışmayı ve düşünceyi de beraberinde getirmiştir. Bunlardan bazıları da kripto para helal mi haram mı? sorusudur. Bu soruya yanıt vermeden önce ilk olarak birkaç alt başlık halinde ilerleyip kripto hakkında biraz bilgi sahibi olalım.

Kripto Para Nedir?

kripto, paranın gizlenmesi saklanması ve çalıştırılması ilkeleri adı altında oluşturulmuş bir birimdir. Buna coin veya kripto para da denmektedir. Bir başka bakış ile sanal döviz anlamına gelmektedir.

Kripto Para Nasıl Çalışır?

Kripto Para kaynağı belli olmayan düzensiz bir düzene bağlı, her bir coin bir veri tabanına bağlı olarak bloj sistemde işlem görmektedir. Bitcoin 2009 yılında çıkarılmış ve o zamandan günümüze kadar pek çok altcoinler üretilmiştir.

Kripto Para Helal Mi Haram Mı?Pin
Kripto Para Helal Mi Haram Mı?

Kripto Para Güvenilir Midir?

Bu tür sanal paralar güvenilir olmaktan oldukça uzaktır. Bircok altcoin kendini açıklayıp hangi devlete ait olduğunu söylese de bizzat şahıs ve şirket ismi verilmediği için güvenilir olma özelliği pek fazla bulunmamaktadır. Bu durum haberlere kadar konu olsa da malesef ki altcoin üreticileri zamanla ortadan kaybolabiliyor veya kriptoların değerini düşürebiliyorlar.

Kripto Para Nasıl Elde Edilir?

Kripto Para piyasası ortaya çıkmaya başladığından beri bu konuda oldukca ileri adımlar atılmış ve bu konuda pek çok uygulama üretilmiştir. Playstore ve Appstore’dan indirilme sayısı yüksek uygulamalara bakabilir ve sizde coin satın alabilirsiniz. Çeşitli altcoinlerin değerine bakarak paranızı dönüştürebilir ve iniş çıkışları takip edebilirsiniz.

Kripto Para Helal Mi Haram Mı?

Yukarıda belirttiğimiz birçok husus çoğunuzun aklında bir fikir uyandırsa da müslüman bir devlet olarak henüz bu soruya bir yanıt bulamamış olabilirsiniz. Kripto para yükselen ve düşen bir para değeri olduğu için oldukça risk barındıran bir yatırım aracıdır. Risk almak dinimizde de vardır fakat helal risk olup olmaması önem taşımaktadır. Kripto para yukarıda da belirttiğimiz gibi arkasında garantör bir devlet ve şirket bulunmayan bir unsurdur. Dinimizde ise garanti vermeyen riskler hoş ve caiz görülmez.

Bugün arkasında garantör devlet olmayan bir coin satın aldığınızda paranız yükselişe geçse ve siz o parayı hesabınıza aktarsanız helal bir kazanç sağlamış olmazsınız. Ama örneğin arkasında garantör devlet olan ve kendisini açıklamış bir altcoin satın alır ve kar ederseniz bu hususta herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Bu durumda kar etmenizde veya zarar etmenizde herhangi bir sıkıntı bulunmuyor.

Çeşitli Din Adamlarının Kripto Para Hakkında Yorumu

Ülkemizde oldukça tanınan birkaç din adamı kripto para hakkında olumlu yorumlarda bulunmuş. Örneğin kendini açıklayan altcoinler için satın alma yapabilir ve paranızı burada kullanabilirsiniz derken birkaç din adamı da kesin bir dille kripto paranın yasak ve dinimizce caiz olmadığını savunmuştur.

Dinimizde haklı kazancı görerek ve bizzat icinde bulunarak yapılacağını savunan din adamları bu konuda kripto parayı yasaklamıştır. Kullanmanın yani kar veya zarar etmenin doğru olmadığını savunarak kripto para kullanıcılarının derhal kripto paralarını bozdurmalarını tavsiye etmişlerdir.

Yorum yapın