Kripto Para 0 Olursa Ne Olur?

Kripto Para 0 Olursa Ne Olur? finansal teknolojisine yön veren kripto paralar, kripto paralar hakkında olumsuz düşünen insanları tarafından da özel ilgiyle karşılanıyor. İlk kripto para birimi olma özelliğine sahip olan Bitcoin, diğer kripto paraları da etkilemektedir. En çok kazandıran kripto para olan Bitcoin, 2018 yılında 20.000 dolar seviyesine ulaşmıştı. 2020 Mayıs ayında yarılanmadan sonra tekrar yükselmeye başlayarak, 46 bin dolar seviyesine ulaştı. Ardından yaşanan düşüşler kripto para ya sıfırlanırsa endişesini de beraberinde getirdi.

Kripto Para Piyasası Ne Kadar Yer Tutuyor?

2018 yılının başlarında tüm kripto paraların piyasa hacmi yaklaşık 835 milyar dolar seviyesine çıktı. 2018 yılı itibari ile Bitcoin’in, kripto para piyasasında ki payı 300 milyar seviyesinde gelişti. 2018 yılında kripto parada yaşanan sert düşüş, piyasa hacminin 130 milyar dolara düşmesine sebep oldu. Bu düşüş sonrası Bitcoin, kripto paranın %51’ini karşılıyordu. 2021 yılında yaşanan yükselişle, Bitcoin’in payı %67 düzeyine çıktı. Endekslere bakıldığında, Kripto para piyasasında Bitcoin’in toplam hacmi gittikçe artmaktadır.

Kripto Para Nasıl Sıfırlanır?

Kripto paralara değer kazandıran, dijital çağda ihtiyaç duyulan dijital değişim araçlarına gerek duyulmasından kaynaklıdır. Diğer para birimleri gibi fiziksel değişim aracı olmaması, sürdürülebilirliğinin olmaması anlamına gelmez. Nitekim ilk defa ortaya çıktığı tarihten sonraki evrimi düşünüldüğünde, hızla değer kazanması da, dijital değişim aracına ihtiyacın artmasından kaynaklanmıştır. Fiziksel para birimi ile ölçülebilir olması da, kripto paranın yaşamına olanak tanımaktadır.

Kripto paranın sıfırlanması olanaksız gibi görülse de, imkansız değildir. Ancak mevcut finansal sistem izin verdiği sürece yaşamını sürdürecektir. Mevcut sistemde Kripto paranın sıfırlanmasından ziyade, Bitcoin gibi kripto paraların sıfırlanması daha olası görülüyor. Bu durumda diğer kripto para birimlerinin filizlenerek, sıfırlanan kripto paranın yerini alması olasıdır. Bitcoin’in sıfırlanması durumunda, Ethereum ve Ripple gibi birimlerin, Bitcoin’in yerini alacağı bir senaryo düşünülebilir.

Kripto Para 0 Olursa Ne Olur?Pin
Kripto Para 0 Olursa Ne Olur?

Kripto Para 0 Olursa Kimler Etkilenir?

Kripto paranın 0 olması senaryosu düşünüldüğünde kimlerin etkileneceğini kestirmek mümkün değil. Küresel para birimi olma özelliğini taşıyan kripto para biriminin, bir anda sıfırlanması domino etkisi yaratacaktır. Öncelikle kripto paraya yatırım yapan kişileri, sonrasında bu kişilerle bağlantılı yatırımcıları etkiler.

Yani kripto parayı elinde tutanlar kadar, diğer küresel finansman kaynakları da etkileri görülecektir. Kripto paranın sıfırlanması demek, bir anda internetin fişini çekilmesi ile aynı ölçüde etkiler yaratır. Küresel bir kaosun yaşanması kuvvetli ihtimaldir. Ekonomistler kripto paraların sıfırlanmasına imkansıza yakın olarak değerlendirirken, birim düzeyinde sıfırlanmanın daha olanaklı olduğunu belirtmektedirler. Bu sayede diğer kripto para birimleri, sıfırlanan kripto paranın boşluğunu dolduracaktır.

En Popüler Kripto Para Birimleri Neler?

Kripto para piyasasında Bitcoin yıllardır tahta oturmuş durumda. Ancak bazı kripto paralar her ne kadar piyasada değeri düşük olsa da, yatırımcısını sevindirdi. 2022 yılında en çok;

  • YOUC %103.69
  • 1ECO %138.56
  • EGG %138.61
  • CBG %144.78
  • KNC %146.24
  • WXT %187.16
  • MPL %189.63
  • NEST %278.62
  • SAFE %351.38
  • LOCUS %454.16

Değer kazanan kripto paralar oldu. Listenin en üstünde yer alan LOCUS, Locus Chain’e ait kripto para birimidir. Locus Chain merkeziyetçilik teknolojileri üzerinde çalışmaları bulunmaktadır. LOCUS diğer kripto para birimlerinin aksine, doğrudan satın alınamama özelliğine sahiptir. LOCUS’un yaklaşık piyasa değeri 148 milyar Dolar seviyesindedir.

Kripto Para Ne Kadar Güvenli

Kripto paralar, pek olanaklı görülmese de sıfırlanması dışında güvenli para birimler arasında yer almaktadır. Kripto paralar yüksek güvenirlikli dijital ortamda korunmaktadır. Kripto para yatırımcısı dışında üçüncü kişilerin erişmez, ancak platformda gerekçe gösterilerek engellenebilir. Kripto para güvenliği kriptografi yöntemi ile sağlanmaktadır. Herhangi bir kurum ve kuruluşa bağlantısı bulunmaz.

Yorum yapın