Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

2022 yılında ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar, yükselen fiyatlar nedeniyle kredi kullanmaya yöneldi. Oldukça yüksek fiyatlara satılan konutlar, kişilerin bütçelerini aşması nedeniyle, vatandaşların kredi kullanımı yapması, konut kredisi şartları nelerdir? Benzeri soruları gündeme getirdi.

Konut kredileri, vatandaşların uygun faizlerle uzun vadelerde kredi kullanma imkanı sağlıyor. Ancak her kredide olduğu gibi konut kredisinde de bazı şartlar ve maddeler bulunuyor. Bu şartlardan bazıları ise şunlardır: 

 • Konut kredisi kullanmak isteyen kişinin on sekiz yaşını aşmış, 70 yaşını aşmamış olması gerekir,
 • Banka tarafından sizin ve satın almak istediğiniz evin bilgileri, gerekli belgelerin istenir. Bankanın istediği tüm belgelerin eksiksiz sunulması gerekir,
 • Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin hane geliri, temel ihtiyaç giderlerini karşıladıktan sonra kredi ödemesine yetecek düzeyde olması gerekir,
 • Satın almak istenilen evin iskanı alınmış olması gerekiyor,
 • Satın alınmak istenen konut yapım aşamasında ise, yapının en az % 80’i tamamlanmış olmalıdır.

Konut kredisi şartları bankadan, bankaya değişiklik gösterebilir. Genel olarak bu şartlar pek çok bankada geçerliyken, daha çok şart sunan ya da kefil isteyen bankalar çıkabilir.

Konut Kredisi Nasıl Kullanılır?

Başvuru yapmak isteyen kişiler öncelikle hangi bankadan kredi kullanacağına karar vermelidir. Her bankanın farklı faiz oranları, farklı kampanyaları mevcuttur. Başvuru kanalları, bankaya göre farklılık gösterebilir.

Bankaya konut kredisi başvurusu yapılmalıdır. Başvuru banka tarafından ön değerlendirmeye alınır ve onay alınması durumunda gelir belgesi ve satın alınmak istenen evin tapusu bankaya iletir. Banka gereken işlemleri yaptıktan sonra ekspertiz firmalarını konuta yönlendirir ve konutun değeri belirlenir.

Ekspertiz firmalarınca belirlenen değer tutarı, istenilen kredi tutarına uygun olacak şekilde teyit edilirse işlemlere devam edilir.

Belirlenen ekspertiz değerinin % 80 i oranında kredi verilir ve kalan % 20’lik oranın, peşinat olarak kullanıcının vermesi gerekir.

Konut Kredisi Faiz Oranları Nedir?

Pek çok banka farklı faiz oranları sunar. En uygun faiz oranı ve vade sayısı olan bankalar ise şu şekildedir,

 • Ziraat Bankası

Faiz oranı % 1.29 – Minimum vade 3 ay Maksimum vade 120 Ay

 • Vakıf Bank

Faiz oranı % 1.29 – Minimum vade 3 ay Maksimum vade 120 Ay

 • Ziraat Bankası

Faiz oranı % 1.90 – Minimum vade 3 ay Maksimum vade 120 Ay

 • ​​​​TEB Bankası

Faiz oranı % 2.05 – Minimum vade 3 ay Maksimum vade 120 Ay

 • QNB Finans Bank

Faiz oranı % 2.22 Minimum vade 3 ay Maksimum vade 180 Ay

 • Alternatif Bank

Faiz oranı % 2.64 – Minimum vade 1 ay Maksimum vade 120 Ay

 • Garanti BBVA 

Faiz oranı % 2.75 – Minimum vade 3 ay Maksimum vade 240 Ay

Her bankanın birbirinden farklı faiz oranları, yapılandırma şartları ve kampanyaları bulunur. İhtiyacınıza uygun bankalar üzerinden konut kredisi kullanarak ev sahibi olabilirsiniz.

Ev Kredisi Kimlere Verilir?

Ev kredisi başvurusu yapan herkes bankalar tarafından olumlu cevap alamayabilir. Bankalar ev kredisi verirken birçok detaya dikkat ederler. Öncelikle başvuru yapan kişinin TC vatandaşı olması gerekir. Başvuru yapan kişinin reşit olması ve gelirini belgeleyerek, istenilen kredi taksitinin %60’ından fazla bir gelir elde etmesi gerekir.

Ayrıca bankalar kredi verirken, kredi kullanan kişinin kredi notunu da göz önünde bulundurur. Kredi notu düşük olan kişilere ve peşinat tutarını yaptırmayan kişilere de kredi kullandırma işlemi yapılmaz. Ev için gereken ücretin bir kısmı banka tarafından karşılanır, geri kalan tutarın peşinat olarak evi satan kişiye ödenmesi gerekir.

Yorum yapın