Gündemdeki Gelişmelerden Finans Piyasaları Nasıl Etkilenir?

Ekonomiyle alakalı son dönemler de birçok haberler gelmekte ve okurların aklında gündemdeki gelişmelerden finans piyasaları nasıl etkilenir? Sorusu yer edinmektedir. Dünyayı kasıp kavuran bir ekonomik kriz vardır ve ülkemiz bu durumdan açıkça etkilenmektedir. Ülkemizin ekonomi piyasalarında döviz kurları artmış, enflasyon yükselmiş ve son derece kötümser bir tablo meydana gelmiştir. Hükümet kanadının yaptığı bir kaç iyileştirme;

  • Benzin ve akaryakıt fiyatlarında indirim,
  • Asgari ücrete zam verilmesi,
  • Emekli aylıklarında iyileştirme,

Ekonominin canlanmasına yeterli gelmemiş ve ülkemiz beklenen büyümeyi yakalayamamıştır. Ekonominin yönetimi kamusal anlamda hükümete ait iken kötü yönetimin bedeli özel sektöre ciro edilmektedir. Hükümet ekonomiyi iyileştirmek adına beklenen adımları atmakta geç kalırken dünya piyasalarında var olan rolümüz iyice küçülmektedir.

Gündemdeki Gelişmelerden Finans Piyasaları Nasıl Etkilenir?Pin
Gündemdeki Gelişmelerden Finans Piyasaları Nasıl Etkilenir?

Enflasyon Oranları Nasıl Gelmektedir?

Birçok akademisyenin yaptığı açıklamalar dikkat alındığında ülkemizin enflasyon ölçümü konusunda başarılı bir tutum sergilemediği gözükmektedir. Devlet kurumlarının yanı sıra akademisyenler, siyasetçiler, sivil toplum kuruluşları başkanları ve öğrenci grupları da enflasyon ölçümü yapmakta ve birbirinden tutarsız rakamları gerçek enflasyon olarak açıklamaktadırlar. Açıklanan enflasyon rakamlarının en küçük olanı bile göz korkuturken bazı araştırma şirketlerinin yayınladıkları oranlar beklenen oranların çok üstündedir.

Gündem de var olan gelişmeler ve enflasyon yorumlarının bu kadar karışık olması ve birbiri ardında farklı açıklamalar gelmesi finans piyasası yöneticilerinin bilgilerinin karışmasına neden olacaktır.

Bu nedenle hatalı yatırımlar yapılmaması, sermayenin kötü etkilenmemesi, gelecek olan yabancı yatırımcının ülke gündeminin karışıklığından çekinmemesi adına tek bir kurum tarafından açıklanan enflasyon rakamları dikkate alınmalıdır. Bu kurum tamamen sivil toplum ve özel sektör ile yönetilmeli hükümetten bağımsız olarak işlem yapmalıdır.

İş Piyasaları Nasıl Bir Ekonomi Beklemektedir?

İş piyasaları her zaman güven duyabileceği bir ekonomik ve sosyal ortam beklemektedir. Bu nedenle verilerin tutarlı olması, mali dengelerin kurulması, hukuki güvencenin olması, ülke yönetiminin meşru olması ve dış yatırımcının güven duyması mali refah için oldukça önemlidir. Bu sosyoekonomik dengeleri tutturamayan piyasalar büyüyemez ve olumsuz sinyallerden etkilenen yatırımcı ülkede ki yatırımlarını sonlandırarak piyasadan çekilir.

Dış Ticaret Verileri Ekonomiyi Nasıl Etkilemektedir?

Dış ticarette dış alım rakamları her geçen yıl büyümektedir. Bu durum cari açığa sebebiyet olmaktadır. Bir ülke de cari açığın artması borçlanmanın da artacağı anlamına gelmektedir. Borç stoku artan ülkeler de genel olarak ekonomik veriler canlı gelmemektedir.

Kamusal alanda ülke küçülmeye gideceğinden vergi artışları ve kamusallaştırma yapılmaları gündeme gelmektedir. Bu durum yatırımcının hoşuna giden sonuçlar vermemektedir.

Ülkemizin Gündemi Ne Zaman Normal Hale Gelecektir?

Gündeme bakıldığında adeta finansal felaket haberlerinin birbiri ardına geldiği görülmektedir. İşsizlik rakamları, enflasyon verileri, yolsuzluklar, faiz düşürme kararları sürekli medya ve basın aracılığı ile gündem de olmakta ve yatırımcıların negatif tepkisini çekmektedir.

Ülkemizin enflasyonunun düşürülmesi için özet tüketim vergisi oranının düşürülmesi ve gümrük vergilerinde düzenlemeye gidilmesi gerekmektedir. İhracat yaparken ikinci bir vergi ödeyen üretici kar oranını düşürmekte bu durumda üretimden kaçınmaktadır.

Yatırımcı Nasıl Bir Gündeme İhtiyaç Duymaktadır?

Mali yatırım iş piyasalarının en önemli aşamasıdır. Burada ülkeye, hükümete, piyasaya ve pazara güven duyulması son derece önemlidir. Ülkemize yatırım yapmak isteyen dış yatırımcı hukuki güven beklemektedir. Düşük faizlerle makul maliyetler altında borçlanmak istemektedir.

İhracat yapabilmenin karşısında kolaylıklar beklemektedir. Gümrük vergisinin düşürülmesi yatırımcıyı bir nebze olsun rahatlatacaktır. Ülkemiz de ilk malzeme ve hammadde ürünlerinden Katma Değer Vergisi alınmaması üreticiyi memnun edecek ve piyasaların olumlu bir sinyal üretmesine neden olacaktır.

Yorum yapın