Emeklilerin Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

Bankalardan kredi çekecek kişiler, yapılan düzenlemelerle gelir beyan etmek zorunda. Herhangi bir geliri olmayan kişilerin bankalardan kredi kullanması mümkün gözükmemektedir.

Türkiye şartlarında emekli gelirleri düşük seviyelerde seyretmektedir. Emeklilerin kredi çekme şartları nelerdir? Sıkça araştırılan konular arasında yer almaktadır. Emekli kişilerin gelirleri yatırdığı pirim sayısı, emekli olduğu kurum ve unvanına göre değişiklik göstermektedir.

Bu nedenle emeklilerin kredi kullanma şartları, aylık bazda aldıkları maaş oranına göre belirlenmektedir. Devlet politikası olarak alınan ekonomik tedbirler açısından, emeklilerin çekebilecekleri kredi miktarı ve taksit süresi sınırlandırılmıştır.

Emekliler Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Emekliler çektikleri kredi miktarının geri ödemesi, mevcut aylıklarının %50’sini geçmeyecek oranda kredi çekebilmekte. Bu oran kişinin geri ödeme planında belirtilen miktarla değerlendirilmektedir.

Emekliler, konut kredisi, tüketici kredisi veya taşıt kredisi gibi değişik kalemlerde krediler kullanabilmekte. Konut kredisinde faiz oranı daha düşük ve vade sayısı 100 aya kadar çıkabilirken, son alınan kararlarla tüketici kredisinin vade sayısı, 24 aya kadar düşürülmüş durumda.

Emekliler Nereden Kredi Çekebilir?

Emekliler genellikle maaşlarını aldıkları bankalar aracılığı ile kredi kullanmaktadır. Ayrıca diğer bankalardan da kredi kullanabilmektedir. Ancak maaş aldıkları bankalardan kredi kullandıklarında, diğer bankalara oranla bir miktar geri ödeme faiz tutarını düşük tutulması sebebi ile avantajlı durumdadır.

Emekli maaş aldığı banka aracılığı ile kredi kullanması durumunda, bankasına talimat vererek, kredisinin geri ödemelerini otomatik olarak vade günü geldiğinde ödeyebilmektedir.

Emeklilerin Kredi Çekme Şartları Nelerdir?Pin
Emeklilerin Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

Emekliler Kredi Kullanmak İçin Ne Yapmalı?

Emekliler maaş aldıkları bankalardan kredi kullanacaklarsa, sadece kimlik belgesi ile en yakın banka şubesine giderek kredi talebinde bulunabilirler. Maaş almadıkları bankadan kredi kullanmaları durumunda, emeklinin maaş aldığına dair belge ibraz etmesi istenir. Daha önce kredi kullanmışsa, yeni kullanacağı kredi ile toplam geri ödemesinin, emeklinin aylık gelirinin yarısını geçmeyecek şekilde hesaplanarak kredi kullandırılır.

Emekli, maaş aldığı bankanın internet bankacılığı aracılığıyla da kredi kullanabilmektedir. Bunun için ilgili bankanın uygulamasını akıllı telefona indirerek, kredi için başvuruda bulunur ve kredisinin onaylanması durumunda, banka hesabına otomatik olarak kredisi yatırılır. Ayrıca uygulamada kredi miktarını ve kredi vade sayısını kendileri belirleyebilmektedir.

Kara Listeye Alınmış Emekli Kredi Kullanabilir Mi?

Her banka müşterisinin kredi notu, Bankalar Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından kayıt altında bulunmaktadır.

Banka müşterisi gerek çalışma hayatında, gerekse emeklilik hayatında kredi ve kredi kartlarının geri ödemesinde gecikme yaşanmışsa, o müşterinin kredi notu düşürülmekte ve yasal süresi içerisinde ödemelerini yapmayan veya yapamayanlar, kurum tarafından kara listeye alınmaktadır. Bu durumda bulunan emekliler, kurumca belirlenen süre içerisinde kredi kullanamaz. 

Emekliler Kullanabilecekleri Kredi Miktarını Nasıl Öğrenebilir?

Emekliler kullanabilecekleri kredi miktarını, kredi çekmek istedikleri en yakın banka şubesine giderek kolayca öğrenebilir. Kullanılabilecek kredi miktarını, aylık bazda geri ödeme planı oluşturarak, uygulanacak faiz oranı ile çarparak çekilebilecek kredi miktarını kendileri de hesaplayabilir.

Emekli 2000 TL maaş alıyorsa, aylık olarak geri ödemeleri, uygulanan faizlerle birlikte 1000 TL’yi geçemez. Emekli kira gelirleri veya diğer gelirlerini belgelemesi durumunda, çekebileceği kredi miktarı aynı oranda artırılabilir. Devlet politikası olarak kerdi vade sayısının artış göstermesi durumunda, vade sayısına göre emeklinin çekebileceği kredi miktarı da artış gösterir.

Emeklinin çekeceği kredi içerisinden sigortaya kesilen fon, dosya masrafları düşülerek, kalan miktar emekliye kredi olarak verilir. Emekli kredi kullanmış, başka bankadan da kredi kullanacaksa, diğer kullanmış olduğu kredi ile sonraki kullanacağı kredinin toplam ödemesi baz alınarak işlemleri gerçekleştirilir.

Farklı bankalardan kredi çekmiş olması, toplam geri ödenen aylık miktarın maaşa orantısında değişiklik meydana getirmez. Her durumda da kullandığı kredilerin aylık ödemesi, emeklinin aylık almış olduğu maaşın yarısını geçemeyecektir. 

Yorum yapın