Borsaya Nasıl Giriş Yapılır?

Borsaya girmek için öncelikle borsa nedir bunun bilinmesi gerekir ve borsanın tanınması gerekir. Borsanın size uygun olup olmadığını internetten ufak bir araştırma sonucu öğrenebilirsiniz. Deneyimli ve bu işte ustalaşmış blog yazarlarından destek alabilirsiniz. Borsaya girmek için iyi bir piyasa izleyicisi, analisti ve yorumcusu olmanız gerekir aksi takdirde başarısız olabilirsiniz. Tüm bunlar deneyim kazandıkça gelişen yeteneklerdir. Bu yetenekleriniz olmadan önce uykularınız kaçabilir, başarısız olma ve zarar etme korkusu yaşayabilirsiniz. Bu nedenle borsaya küçük adımlarla başlamakta fayda var.

 Aracı Kurumlar ile Borsaya Giriş

 Borsadaki işlemlerinizi gerçekleştirmek için mutlaka bir aracı kurum bulmanız gereklidir. Bu aracı kurumlardan kasıt banka veya özel kurumlar olabilir. Buradaki önemli husus bu kurumların yasal olarak aracılık faaliyetlerinin olmasıdır. Yasal ve en güvenilir borsa aracılık hizmeti veren kurumlardan birisi Borsa İstanbul’dur. Başka borsa hizmeti veren kurum aramak isterseniz SPK’nın sitesinde mevcuttur.

 Aracı Kurumlar Ne İş Yapar?

 Aracı kurumlar, alım-satım için verdiğiniz emirleri sizin adınıza borsaya iletir. Yani siz borsaya direkt olarak emir iletemezsiniz. Siz emirlerinizi aracı kuruma iletir, aracı kurum da uygun bir biçimde borsaya iletir.

Yatırım Hesabı Ne İşe Yarar ve Nasıl Açılır?

 Yatırım hesabı borsadaki işlemlerinizi gerçekleştirmek için açılan bir hesaptır. Borsada işlem gerçekleştirebilmek için vadesiz bir yatırım hesabı gereklidir. Bu hesabı çalıştığınız banka üzerinden veya aracı kurumlar üzerinden açabilirsiniz. İhtiyacınız olan nüfus cüzdan fotokopiniz, ikamet ettiğiniz adreste olduğunuza dair bir belge ve imzalamanız gereken diğer evraklardır. Bu işlemleri yaptıktan sonra aracı kurumunuza belgelerinizi ilettiğinizde hesabınız açılmış olacaktır. Hesabınıza borsaya girmek için istediğiniz miktarda parayı yatırdıktan sonra işlemlerinize başlayabilirsiniz. Hesabınızı online bankacılık veya mobil bankacılık yöntemiyle anlık olarak kontrol edebilir, gelen giden paranın nereden geldiğini ve nereye gittiğini kolayca görebilirsiniz.

Borsaya Ne Kadar Parayla Giriş Yapılmalıdır?

 Borsaya giriş yapıldığı zaman akıllardaki en büyük soru ” Borsaya Ne Kadar Para Yatırılması Gereklidir?” olur ama bunun bir önemi yoktur. İstediğiniz miktarda para ile borsaya adım atabilirsiniz ama küçük adımlarla başlanması gerekir çünkü büyük paralar yatırdığınızda deneyiminiz tam olarak oturmadığı için hüsrana uğrayabilirsiniz. Borsaya giriş yaptığınız zaman istikrarlı bir şekilde devam etmeniz, piyasayı sık sık takip etmeli ve hedefinizi belirlemelisiniz. Bu şekilde daha başarılı olursunuz ve kendinizi büyük para kayıplarından uzaklaştırmış olursunuz.

Borsada Nasıl İlerleme Kaydedilir?

 Öncelikle deneyim kazanana kadar sabırlı ve istikrarlı devam etmeniz gerekir. Daha sonrasında psikolojinizi buna hazırlamanız gerekir. Varlıklarınız zarar ettiğinde telaşa girmemelisiniz. Sakince beklemeye devam edip eski haline dönmesini beklemeniz gerekir, aksi takdirde gaflete düşüp borsadan çıkarsanız kaybettiğiniz paralar ile kalmış olursunuz. Aynı şekilde varlıklarınız değer kazandığı zaman heyecan içerisine girip borsadan çıkmak kârınızı düşürecektir. Borsa uzun vadeli bir yatırım olduğu için sakin kalırsanız başarılı olursunuz.

Yorum yapın