Borsa İçin En İyi Banka

Borsa için en iyi banka, konusuna giriş yapmadan kısaca borsadan bahsedelim. Ardından her bankanın borsa için avantajı ve dezavantajlarını ele alalım. Borsa, hisse senetleri, tahviller, emtialar ve diğer finansal varlıkların alım satımının yapıldığı bir finansal piyasadır. İnsanlar genellikle borsada yatırım yaparak para kazanmaya çalışırlar.

Borsanın tarihi, 16. yüzyılda Belçika’nın Antwerp şehrinde başlar. O zamanlar, tüccarlar bir araya gelerek mallarını ve menkul kıymetlerini ticaret etmek için toplantılar düzenlerlerdi. Daha sonra, borsalar tüm dünyaya yayıldı ve günümüzde birçok ülkede faaliyet göstermektedir. Wikipedia kaynağından yararlanılmıştır.

Borsa için en iyi banka

Borsada işlem yaparken en iyi banka, yatırımcının önceliklerine, borsa yatırımları için sunduğu araçlara ve hizmetlere bağlı olarak değişebilir. Bazı bankalar, borsa işlemleri için yüksek ücretler alırken, diğerleri daha düşük ücretlerle daha iyi hizmet sunmakta.

Öncelikle, borsa işlemleri için bir alım satımları yöneteciğiniz banka oldukça önemlidir. Bankalar işlemleri yaparken iyi müşteri hizmeti ve teknik destek sunması, düşük işlem ücretleri ve yatırımcıların fonlarını hızlı ve güvenli fonlara yönlendirebilmesi de oldukça önemlidir.

Sonuç olarak, en iyi borsa işlemlerini sunan bankayı seçim yaparken dikkat etmeniz gereken bazı başlıklar;

 • Borsa hesabı açarken işlem kolaylığı.
 • Alım satımlarını kolay yönetebileceğiniz bir arayüz.
 • Düşük alım satım üretleri.
 • Güvenli ve hızlı hisse senetlerine yönlendirmesi.

Burada sizin dikkat etmeniz gereken birçok maddeden önemli 4 başlığı listeledik. Alım satımlarınızı yönetebileceğiniz arayüz güzelliği kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Ancak diğer bahsedilen maddelere dikkat etmenizde sizin için faydalı olacaktır.

Bankaların Borsa İşlem Komisyonları

Aşağıda en çok kullanılan bazı bankaların komisyon ücretleri tablo olarak belirtilmiştir. Listedeki komisyon oranları dönem dönem değişiklik gösterebilir. Bu yüzden bankanızdan bilgi almadan işlem yapmamanızı öneririz.

Banka AdıKomisyon Oranı
Türkiye İş Bankası1000/1,80
Garanti BBVA1000/1,75
Akbank1000/1,60
Halkbank1000/1,70
Yapı Kredi1000/1,60
Bankaların Borsa İşlem Komisyonları

Listedeki komisyon oranları değişiklik gösterebilir. Alım satım yaptığınız işlem hacimlerine göre tutarlar değişiklik gösterir.

Hisse nereden alinmalı?

Borsada hisse senedi almak için birkaç farklı seçenek vardır Ancak en yaygın olan iki yöntem;

 • Aracı kurumlar: Hisse senedi almak için en yaygın yöntem aracı kurumlardır. Aracı kurumlar, yatırımcılara birçok farklı hisse senedi seçeneği sunarlar ve yatırımcılar için borsa işlemlerini gerçekleştirmelerine yardımcı olurlar. Aracı kurumlar, hisse senedi alım satım ücretleri, hesap ücretleri ve diğer masraflar gibi farklı ücretler talep edebilirler.
 • Bankalar: Bazı bankalar, yatırımcılara hisse senedi satın alma seçeneği sunarlar. Bankalar genellikle aracı kurumlardan daha az seçenek sunarlar ancak daha az ücret talep edebilirler.

Dilerseniz Al Sinyali Veren Hisseler başlıklı yazımızı da yatırıma başlamadan önce inceleyebilirsiniz.

En iyi borsa aracı kurumları

Borsada yatırım yapmak isteyenler için en iyi aracı kurumlar banka listemizde olduğu gibi, yatırımcının önceliklerine, borsa yatırımları için sunduğu araçlara ve hizmetlere bağlı olarak değişebilir. Ancak, bazı en iyi borsa aracı kurumlarının aşağıdaki özellikleri sunması beklenir:

 • Geniş finansal araç yelpazesi: En iyi aracı kurumlar, yatırımcılara hisse senetleri, tahviller, emtialar, vadeli işlem sözleşmeleri, opsiyonlar ve ETF’ler gibi birçok finansal araçta işlem yapma fırsatı sunar.
 • Güvenilirlik ve güvenlik: En iyi aracı kurumlar, yatırımcıların fonlarını güvenli bir şekilde tutarlar ve işlemleri yaparken gizliliklerini ve güvenliklerini korurlar.
 • Düşük ücretler: Yatırımcılar için düşük komisyon oranları, işlem ücretleri, hesap açma ücretleri ve diğer masraflar en iyi aracı kurumların özelliklerinden biridir. Borsa işlem ücretleri, yatırımcıların kar marjlarını etkileyebilir, bu nedenle düşük ücretli aracı kurumlar, yatırımcılar için avantajlıdır.
 • Yatırım araçları ve araştırma materyalleri: Yatırımcıların, borsa işlemleri hakkında bilgilendirilmesi, eğitilmesi ve güncel haberlerden haberdar olması önemlidir. En iyi aracı kurumlar, yatırımcılara, güncel piyasa analizleri, araştırma raporları, grafikler, uzman tavsiyeleri ve diğer yatırım araçları sunarak bu konuda yardımcı olurlar.
 • Kullanıcı dostu platformlar: En iyi aracı kurumlar, kullanıcı dostu, güvenli ve yatırımcıların işlemlerini kolayca yapabildiği online platformlar sunarlar.

100 TL ile borsaya girilir mi?

Evet, tutar farketmeksizin 100 TL ile borsada yatırım yapmak mümkündür.

Borsada yüzde 10 kuralı nedir?

Yatırımcıların bir hisse senedine yatırdığı tüm fonların, hisse senedinin bir gün içindeki en yüksek veya en düşük değerine göre en fazla yüzde 10’unu oluşturabileceği anlamına gelir. Örneğin, bir yatırımcı 1000 TL ile bir hisse senedine yatırım yaparsa, bu kurala göre bu hisse senedinin bir gün içindeki en yüksek veya en düşük değeri yüzde 10’luk bir hareket gösterirse, yatırımcının toplam yatırımı 900 TL ile 1100 TL arasında olmalıdır.

Altın son 1 yılda ne kadar kazandırdı?

2022 yılının sonlarına doğru, 1 ons altın fiyatı 1800 dolar seviyelerine kadar yükseldi. Buna göre, son bir yılda altın yatırımcılarına yaklaşık yüzde 14’lük bir getiri sağlamış oldu.
2023 Şubat ayında hesaplanmıştır.

Borsadan para çekmek kaç gün?

Para çekme işlemi genellikle 2 ila 3 iş günü arasında tamamlanır. Borsadan para çekme işlemi, yatırımcının kullandığı aracı kuruma, para çekme talebinin zamanlamasına ve işlem yöntemine bağlı olarak değişebilir.

Özet olarak, en iyi borsa aracı kurumları yukarıdaki özellikleri sunan aracı kurumlardır. Bu özellikleri araştırarak, yatırımcılar kendileri için en uygun aracı kurumu seçebilirler. Ayrıca, borsa işlemleri hakkında daha fazla bilgi almak için finansal danışmanlardan veya aracı kurumların müşteri hizmetlerinden destek alınabilir.

Yorum yapın