Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin cash nedir? Bitcoin Cash, 1 Ağustos 2017’de oluşturulan ve Bitcoin blok zincirinden ayrılan bir kripto para birimidir. BCH tarafından temsil edilen Bitcoin Cash, kripto para birimi borsalarında en çok işlem gören kripto para birimlerinden biridir.

Bitcoin Cash, bir hard fork aracılığıyla uygulandı ve her BTC sahibi, sahip olduğu kadar BCH aldı. Bir keresinde BCH fiyatı 3-4 bin dolara ulaştığında 1 BTC ile havadan 3-4 bin dolar kar edilmiş oldu. 

Bitcoin Cash, kripto para madenciliğine dayanır ve blok zincirinde düşük blok süreleriyle işlenir. Bitcoin, yüksek kapasiteli kripto para birimlerinden biri olsa da blockchain üzerinde yapılabilecek işlemlerde bir üst limit bulunmaktadır. Büyük miktarda BTC zamanla işlemleri yavaşlatır ve çözüm olarak proje geliştiricileri Bitcoin Cash’i bir altcoin olarak kullanıcılara sunar.

BCH, en çok işlem gören ve en popüler kripto para birimlerinden biri olan Bitcoin Cash için bir sembol olarak kullanılır.

Bitcoin Cash Nedir?Pin
Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin Cash Nasıl Alınıyor?

Bitcoin Cash nasıl elde edilir? Kripto para sahibi olmak için izlenmesi gereken bazı adımlar vardır. Bazı platformlar üzerinden satılan Bitcoin Cash’i alabilmek için kullanıcıların sanal bir cüzdanı olması gerekir.

Bitcoin Cash, çeşitli borsalardan satın alınabilir. Bu kripto para, bankalar gibi kurumsal noktalardan satın alınamaz. Bitcoin Cash almak için gerçek para birimi, kullanıcı tarafından oluşturulan sanal bir cüzdana aktarılır ve kripto para birimi satın alınır.

Bitcoin Cash almanın başka bir yolu da şifrelenmiş parolanın şifresini çözmektir. Kullanıcılar, blok zinciri üzerine kurulu bu kripto para birimini oluşturmak için matematik problemlerini çözerek Bitcoin Cash’e sahip olabilirler. Kripto para borsaları üzerinden kolaylıkla Bitcoin Cash alabilirsiniz.

Bitcoin ile Bitcoin Cash Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bitcoin Cash’in Bitcoin’den farkı blok zincirinin boyutudur. Bitcoin’in blok sistem boyutu 1 MB, Bitcoin Cash’in blok sistem boyutu 8 MB’dir. Bu boyut sisteminin boyutu, daha hızlı işlemeye izin verir.

Bitcoin sistemindeki protokol Segregated Witness’tır, ancak Bitcoin Cash’de protokol yoktur. Bitcoin’in yüksek bir piyasa değeri varken, Bitcoin Cash’in daha düşük bir piyasa değeri vardır ve daha ucuz bir fiyata satın alınabilir.

Bitcoin’in günlük işlem ücreti daha yüksekken, Bitcoin Cash’in günlük işlem ücreti daha düşüktür. Bitcoin sistemi üzerinden yapılan işlemler daha uzun sürelere sahipken, Bitcoin Cash işlemlerinin süreleri daha kısadır. En büyük dijital para birimlerinden biri olan Bitcoin Cash, Bitcoin’in blok zincirinden ayrılan ve airdroplar yoluyla hızlı bir şekilde piyasaya giren Bitcoin’e bu açıdan benzese de piyasa hacmi Bitcoin’den daha düşüktür.

Bitcoin Cash Madencilik Nedir?

Kripto paraların üretiminde madencilik adı verilen bir tür madencilik işi yapılır ve bu işleme madencilik de denildiği için birçok kullanıcı kripto para birimlerinde blok zincirine yeni bloklar ekleyebilmektedir.

Bitcoin Cash madenciliği, bu para birimini ücretsiz almanın matematiğini de ifade eder. Kripto para kazanmanın yanı sıra madenciliğin en önemli özelliği sistemin devamlılığıdır. Bitcoin Cash madenciliği yapmadan önce sanal bir cüzdan oluşturulması gerekiyor. Madencilik sırasında oluşturulan her blok için ödüller bu sanal cüzdanlarda toplanır. Bitcoin Cash, 8 MB işlem boyutuna sahiptir ve kullanıcıların daha kısa sürede blok oluşturmasına olanak tanır.

İşlem kısa sürede gerçekleştiği için kullanıcılar güçlü donanıma sahip olmalıdır. Kullanıcılar bireysel olarak Bitcoin Cash madenciliği yapabilirken, bunu bir havuz sisteminde toplu olarak da yapabilirler. Bitcoin Cash madenciliği yapmak için donanım konusunda uzman olmanız gerekir, aksi takdirde madencilik işlemi başarısız olabilir. 

Yorum yapın