Bist100 Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bist100 nedir? Nasıl hesaplanır? Bist 100, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören 100 adet hisse senedinin maksimum piyasa ve işlem hacmi açısından performansını ölçen bir göstergedir. Bu nedenle bazı hisse senetleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görebilir.

Aynı zamanda Türkiye’de İstanbul Menkul Kıymetler Borsası için bir gösterge olarak kabul edildiği söylenebilir. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ile gün içinde işlem bu göstergenin işlem sonuçlarına dayanmaktadır. 

Borsa hesaplamaları yapılırken endekste piyasa değeri vurgulanır. Bu bağlamda borsa 100 endeksi belirli bir formül aralığında piyasa değerini aşacak şekilde hesaplanmaktadır.

Et = € (Fit x Hit x Nit) / Bt gibi sabit bir formülle birlikte formüldeki değer sayısı girilerek hesaplamalar yapılır. Sonuç olarak Borsa İstanbul’un en değerli 100 hissesi açıklanır.

Bu doğrultuda endekste yer alan hisse senedi, zaman ve fiili dolaşımdaki hisse senedi ile bu mimaride birçok unsur bulunmaktadır. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda çarpma, bölme ve toplama işlem aralığında en yüksek hacimli hisse senetlerini görüntülemektedir.

Bist100 Ne İşe Yarar?

BİST 100 Endeksi, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın belirli kriterlere göre 3 ayda bir belirlenen 100 şirketin anlık fiyat değişimleri baz alınarak hesaplanan bir göstergedir. Bu endeks ülkemiz borsalarının kalitesi için bir referans olarak kullanılabilir. Özellikle ülkelerin borsalarını karşılaştırırken güvenle kullanılabilir.

Ancak iki ülkenin borsalarını karşılaştırırken aynı para biriminde karşılaştırma yapmak gerekir. Örneğin ABD borsası ile Türk borsasını karşılaştırırken iki ülkenin endeks değerlerini ABD doları cinsinden karşılaştırmak faydalı olabilir. Hatta internetteki faydalı borsa siteleri aracılığıyla iki ülkenin borsalarını altın bazında bile karşılaştırmak mümkündür. BİST 100 Endeksi’nde yer alan şirketler farklı ağırlıktadır.

Bist100 Nedir? Nasıl Hesaplanır?Pin
Bist100 Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bist100 Yatırımcıya Ne Sunuyor?

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören hisse senetleri yılda 4 kez gözden geçirilerek hangi hisse senetlerinin BİST 100 endeksine dahil edileceği belirlenir.

Ulusal piyasada işlem gören şirketler, kurumsal ürün piyasasında işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve girişim sermayesi ortaklıklarında endeks seçimi yapılır. Endekste yer alabilecek firmalar belirlenirken farklı kriterler aranır.

Endekste görebildiğimiz ana iş kriteri, işlem hacmi ve dolaşımdaki fiili hisselerin piyasa değeridir. Bu nedenle yatırımcıların hisse senetlerinin toplu performansını takip etmek ve yatırımcılara yol göstermek için hesaplamalar yapılmaktadır.

Bist100 Nasıl Alınır?

Hesaplamalar sağlıklı karşılaştırmalarda borsa ile yatırım yapmak için işlenir ve uygulanır. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası kapsamında bu hesaplama BIST 100 üzerinden yapılmaktadır.

Bu işlem, formüllerde belirli formüller ve kriterler alınarak gerçekleştirilir. Değer, özellikle zaman içinde ve fiili likiditede bir hisse senedinin işlem hacminin yerini alır. Bu işlem ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda en çok işlem gören hisse senetleri açıklanır. Bu nedenle, sağlık ve güvenlik karşılaştırmaları ile ticaret ve yatırım yapmak mümkündür.

Bist50 ve Bist30 Değerleri Neye Göre Belirleniyor?

BIST 100 endeksine dahil edilecek hisse senetlerini seçmek için aynı kriterler uygulanarak BIST 50 ve 30 endekslerinin nasıl belirlendiği de merak ediliyor. Ancak burada gereksiz formüller yer almaz Bildiğiniz gibi BİST 30 ve 50 endekslerini oluşturan hisse senetleri de BİST 100 endeksinde yer alıyor. BİST 100 endeksinde 100 şirket yer alırken, BİST 50’de 50, BİST 30’da 30 şirket yer alıyor. 

BIST 50 ve 30 endekslerinin hesaplanmasında kullanılan formül BIST 100 ile aynıdır. Farklı parçalar toplamdaki değişikliklerdir. Yani 100 hisse ile değil 50 hisse ve 30 hisse ile hesaplanır. Bildiğiniz gibi endeks, en yüksek işlem hacmine ve en büyük piyasa değerine göre belirleniyor. Şirket hissesinin BİST 30 endeksinde borsada işlem gören en büyük piyasa değeri ve işlem hacmine sahip hisse senedi olduğu anlaşılır.

Yorum yapın