Bir Kripto Para Nasıl Yükselir?

Kripto para piyasası yatırım yapmak isteyen pek çok kişinin iştahını kabartıyor. Ancak kripto para piyasasına hakim olmayan kişilerin kafasında pek çok soru işareti bulunuyor. Özellikle kripto paraya yatırım yapmak isteyenlerin en çok merak ettikleri soruların başında “bir kripto para nasıl yükselir?” sorusu geliyor.

Kripto Para Fiyatları Neye Göre Yükselir?

Kripto paralar bildiğimiz likit paralar gibi Merkez bankaları tarafından basılmamaktadır. Ve çoğu kripto para sınırlı sayıdadır. Hal bu ki bildiğimiz likit paralar sınırlı sayıda olmayıp; devler tarafından riskleri göze alınarak istenildiği kadar basılabiliyor. Kripto paraların sayıları sınırlı ve belirli olduğu için de kripto paraların değeri tamamen arz ve talep dengesine göre belirleniyor diyebiliriz. Bu yönüyle kripto paraların daha çok hisse senetlerine benzediğini söylemek yanlış olmaz. Ancak kripto para piyasaları borsaya göre oldukça yeni bir piyasa olduğundan inişler ve çıkışlar çok daha şiddetli olmaktadır.

Kripto Para Nasıl Yükselir Nasıl Düşer?

Kripto paraların ve özellikle sınırlı sayıda olan kripto paraların fiyatlarının yükselme ve düşme nedeni aslına bakılırsa kağıt üzerinde çok basittir. Sınırlı sayıdaki Kripto paraların fiyatının artmasını ve düşmesini sağlayan iki ana neden vardır:

• Kripto paraya talep fazlalaşırsa fiyat artar.

• Kripto paraya talep azalırsa fiyat düşer.

Kripto paraların fiyatlarının düşmesi ve artması bu temel iki sebebe dayansa da; kripto paraya olan taleplerin artmasının veya azalmasının pek çok farklı sebebi bulunabiliyor. Kripto paranın Blockcahin teknolojisindeki projelerinin ne kadar iyi olduğu veya bu projelerin ne kadar ilgi gördüğü veyahut da Devletlerin faiz politikalarından, kripto paraya olan tutumlarına kadar pek çok faktör talep ve arzı etkileyebiliyor.

Bir Kripto Para Nasıl Yükselir?Pin
Bir Kripto Para Nasıl Yükselir?

Coinlerde Toplam Arz Ne Demektir?

Kripto para ile ilgilenenlerin çokça duydukları terimlerden biri de toplam arz oluyor. Toplam arz en basit tanımıyla bir kripto paranın adedini belirtmektedir. Ancak kripto paranın tamamı piyasaya arz edilememiş olabilir. Yani toplam arz; bir kripto paranın piyasada halihazırda dolaşımda olan adedi ile üretilmiş ancak piyasaya çeşitli nedenlerle henüz sürülmemiş kripto para adedinin toplamını ifade ediyor. Belirli nedenlerle kripto para üreticileri ürettikleri tüm kripto paraları piyasaya sürmemiş olabiliyorlar.

Kripto Para Mantığı Nedir?

Kripto para en basit tanımıyla dijital para olarak tanımlanıyor. Ancak dijital para terimi kripto paraları tanımlamak için çok yetersiz kalıyor. Kripto parayı anlamak için bir üst kavram olan Blockchain teknolojisini anlamak gerekiyor. Blockchain bir dijital defter olup; kişilerin aracı kurumlar olmadan ekonomik işlemlerini yürütmesini sağlayan bir projedir. Blockchain projesinin yaygınlaşması durumunda banka ve finans kuruluşları gibi pek çok kuruluş günümüzdeki önemini koruyamayacaktır.

Hangi Coinler Sınırlı Sayıda?

Bazı kripto paraların sayıları sınırlıdır. Örneğin en bilinen kripto para olan Bitcoin sınırlı sayıda coinlere iyi bir örnektir. 21 milyon adet üretilen Bitcoin adedinin artması veya azalması gibi bir durum olmayacaktır. Diğer sınırlı sayıdaki coinlere örnek olarak; Theta, Binance Coin, Loopring, Maker, Omg Network örnek gösterilebilir. Sınırsız sayıda kripto paralarında ise adet bazında herhangi bir sınır yoktur. Bu tür coinlerde değişen durumlara göre kripto para üretilip piyasaya sürülebiliyor. Sınırsız sayıda olan kripto paralarının en bilinenleri ise; Etherum, Dogecoin ve EOS kripto para birimleridir.

Coinmarketcap Kimin?

Kripto para piyasasını takip etmek isteyenlerin en çok girdikleri web sitesi şüphesiz Caoinmarketcap sitesi. 2013 senesinde Brandon Chez tarafından kurulan sitede piyasada bulunan 10 binden fazla kripto paraya ait verileri anlık olarak takip etmek mümkün. Coinmarketcap halihazırda Dünya üzerindeki en ünlü ekonomi kanalları olan CNN, Bloomberg gibi kanalların da referans aldığı web sitelerin başında geliyor.

Yorum yapın