Altın Neye Göre Artıp Azalıyor

Tüm dünyada kullanılan ve bilinen en eski yatırım aracı olan altın neye göre artıp azalıyor altın fiyatları nasıl belirleniyor? Günümüzde halen “güvenli liman” olarak tabir edilen altın fiyatlarını belirleyen farklı etkenler var. Küresel gündem piyasaları, ons altın ve dolardaki hareketler altın fiyatlarını etkileyici unsurlar olarak karşımıza çıkıyor.

Kripto para piyasasının hızlı yükselişiyle kısa bir duraklama dönemi yaşayan altın, Bitcoin başta olmak üzere kripto paralarda yaşanan hızlı düşüş sonrası tekrar eski popülaritesini yakalamış görünüyor. Covid-19 pandemisinden sonra tüm dünyada artan enflasyon ve yaşanan ekonomik kriz ortamı altın yatırımına olan ilgiyi daha da artırıyor.

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Gücün ve zenginliğin göstergesi altın, tüm dünyada geçerli olan bir yatırım aracı. Eski zamanlarda bir ödeme aracı olarak da kullanılmış, zamanla daha kıymetli bir hale gelerek sadece ziynet eşyası ve yatırım aracı olarak kullanılmaya başlanmış. Günümüzde altının fiyatını etkileyen yerel ve küresel pek çok etken bulunuyor.

  • Altın fiyatları tüm dünyada ONS altın baz alınarak hesaplanıyor.
  • ONS, dolarla fiyatlanıyor bu da dolardaki değişikliğin altın fiyatlarına yansımasına neden oluyor.
  • Altın; enflasyon, ekonomik kriz, siyasi gerginlikler ve savaşlardan pozitif ya da negatif olarak etkileniyor.
  • Bölgesel piyasada yapılan nakit akışı azaltılması ve yapılan faiz artırımları gibi hamleler altın fiyatlarını artırıp azaltıyor.

Enflasyonun yüksek seyrettiği ve yükselmeye devam ettiği ortamlarda paranın değerini korumak ve enflasyondan korunmak isteyenler altına yatırım yapıyor. Enflasyon, beraberinde faiz artırımlarını ve nakit sıkıntısını ortaya çıkarsa bile altına olan eğilim artmaya devam ediyor.

Altın Neye Göre Artıp AzalıyorPin
Altın Neye Göre Artıp Azalıyor

Ons Altın Fiyatı

Küresel çapta altının fiyatını belirleyen ons, elmas, gümüş gibi değerli madenlerin ölçülmesinde kullanılan bir araçtır. Bir ONS altın 31.10 gram olarak hesaplanır. Onsun fiyatına göre çeyrek, yarım gibi diğer altın türlerinin fiyatı belirlenir. Altının fiyatını belirleyen ons 24 ayar saf altındır. Bir ons altının fiyatının hesaplanması için 31.10, gram altın, güncel dolar kuru ile çarpılarak bölünür ve 1 gram altının fiyatı böyle belirlenir.

Altın ve Dolar İlişkisi

Ülkemizde yaşanan altın fiyatlarındaki anlık dalgalanmalar ve değişimlerin sebebi dolar kurundaki hareketlilik olarak açıklanabilir. Altın fiyatlarını belirleyen onsun dolara endeksli olması altının fiyatının sürekli değişmesine neden oluyor. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde yaşanan dolar kurundaki sürekli yukarı yönlü eğilim sebebiyle, ons altın düşse bile altın fiyatlarındaki düşüş sınırlı kalıyor.

Altına Enflasyon Baskısı

Enflasyonun artmaya devam ettiği ortamlarda en güvenli yatırım aracı olarak kullanılan altın, alım gücünün korunması için iyi bir seçenek. Ancak enflasyonu baskılamak amacıyla yapılan faiz artırımları, altının yükselmesini engelliyor. Piyasadaki para dolaşımını azaltarak enflasyonu düşürme çabaları anlık düşüşlere neden olsa da altın fiyatlarındaki yükseliş istikrarı gözle görülüyor.

Ülkemizde Altın Fiyatları

Finansal okur-yazarlık oranının her geçen gün arttığı ülkemizde altın hala en çok kullanılan yatırım araçlarından birisi. Paranın değerini korumak ve uzun vadede kar elde etmek isteyenler için vazgeçilmez olan altın, dolardaki yukarı yönlü hareketler sebebiyle tarihin en yüksek rakamlarından satılıyor. Önümüzdeki günlerde yapılacak FED toplantısından ve ardından gelecek faiz artışı beklentisinden baskı altında kalan altında yön nereye olacak merakla bekleniyor.

ABD’de yükselmeye devam eden enflasyonu engellemek için FED ’in bu toplantıda daha şahin kararlar alması muhtemel. Yapılacak faiz artırımları onsun yönünü bir miktar aşağı kırmış olsa da tüm dünyada güçlenmeye devam eden ve ülkemizde daha hızlı artan dolar fiyatlarıyla beraber ülkemizde altın fiyatlarında ciddi bir düşüş beklenmiyor.

Yorum yapın