3D Secure Nedir? Avantajları Nelerdir?

3D secure, internet üzerinden ürün alımı ve alışveriş yapmanın özellikle pandemi döneminde artması ile birlikte ödemelerin güvenli bir şekilde yapılabilmesi için alınan önlemlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Market, giyim, meyve – sebze gibi tüm alışverişleriniz için kullandığınız online satış sitesi üzerinde ödeme bölümüne geçtiğinizde 3D secure olarak bir kutucuk görebilmeniz mümkün. Peki bu kutucuk aslında ne işe yarıyor? Ödeme işlemlerinde 3D secure kullanımının faydaları ve avantajları merak ediliyor.

3D Secure Nedir?

Bilindiği üzere özellikle korona pandemisi sonrasında tüm dünyada online alışveriş oldukça yaygınlaştı. Hemen hemen hepimiz pek çok ihtiyacımızı temin edebilmek için çeşitli internet siteleri ya da uygulamalar aracılığı ile alışveriş yapıyoruz. Bu alışverişleri gerçekleştirirken ise ödeme kısmında 3D secure kutucuğu ile hepimiz karşılaşmışızdır. 3D secure nedir sorusu pek çok kişi tarafından merak ediliyor.

Aslında 3D secure, Mastercard ve Visa tarafından geliştirilip kullanıma sunulmuş olan üç boyutlu bir güvenlik sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Dünya üzerinde en çok tercih edilen ödeme güvenlik sistemlerinden biri olan bu protokol, kişinin internet üzerinden yaptığı ödeme işlemlerinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesine yarıyor. Özetle bu protokol, internet üzerinden yapmış olduğunuz alışveriş için ödeme sırasında girdiğiniz kart bilgilerinizin doğrulanması ve ödeme işlemini tamamlayabilmeniz için kullandığınız site ya da uygulama ve banka arasındaki bilgi akışı sırasında sizin bilgilerinizin özel şifreler ile korunmasını sağlıyor. Dolayısıyla 3D secure, güvenli online alışveriş yapılabilmesi için önemli protokollerden biri.

3D Secure Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Pek çok online alışveriş ödemesi sırasında karşımıza çıkan 3D secure, artık günümüz dünyasında hepimizin aşina olduğu bir kavram. Bir güvenlik protokolü olarak bilinen bu sistemin kullanımı aslında hem işletmelere hem de kullanıcılara ödeme sırasında pek çok fayda sağlıyor. Özellikle online olarak alışverişlerini gerçekleştirenlerin ise 3D secure sistemini kullanmanın ne gibi avantajları olduğunu merak ettiği biliniyor. Peki 3D secure faydaları nedelerdir?

  • Online alışveriş esnasında ödeme aşaması için 3D secure protokolünün kullanılmasının en büyük faydası, sizin banka hesap bilgilerinizin alışveriş yapmakta olduğunuz site ile paylaşılması aşamasında korunması olarak karşımıza çıkıyor. Ödeme işlemleri için 3D secure kullanmak, her türlü hesap bilginizin güvenli bir şekilde aktarılmasına yarıyor.
  • Bunun yanı sıra internet üzerinden yapmakta olduğunuz alışverişler esnasında 3D secure seçeneğini kullanmak ödemelerin sizden habersiz gerçekleşmemesi konusunda oldukça önemli olarak biliniyor. Çünkü bir ödeme için 3D secure protokolü, işlemi yapacak kişinin telefonuna kısa mesaj yolu ile bir şifre gönderilmesini sağlıyor ve ödeme işleminin tamamlanabilmesi için ise bu şifrenin girilmesini zorunlu kılıyor. Dolayısıyla sizin bilginiz dahilinde olmayan hiçbir ödeme işlemi gerçekleştirilemiyor.
  • 3D secure kullanmak, aynı zamanda alışveriş yapmakta olan kişinin pek çok kişisel verisinin de korunmasını sağlıyor. Bunun yanında, bu güvenlik protokolü üç boyutlu olarak özel şifreler ile çalıştığından dolayı bilgilerin çalınması riskini en aza indiriyor.

Yaptığınız online alışveriş ödemeleri sırasında 3D secure seçeneğini kullanmak sizin verileriniz açısından yüksek güvenlikli bir yöntem olmasının yanı sıra aynı zamanda hızlı ve pratik bir işlem olarak karşımıza çıkıyor. Alışveriş sitesi ile banka arasındaki bilgi paylaşımını maksimum düzeyde koruduğu bilinen bu güvenlik protokolünü her ödemenizde kullanmanız öneriliyor. İnternet üzerinden yapmış olduğunuz giyim, market, elektronik eşya gibi tüm ödemeleriniz için internet sitelerinin sunduğu 3D secure özelliğinden faydalanarak güvenli bir ödeme gerçekleştirebilir, olası riskleri kolaylıkla en aza indirebilirsiniz.

Yorum yapın